Možno to tak pri pohľade na pevne stojaci, čerstvo zateplený dom ani nevyzerá, ale aj fasáda si vyžaduje pravidelnú a starostlivú údržbu. Zásadným dôvodom je v prvom rade nepredvídateľný vplyv počasia. Svoje urobia aj “menej nápadné” dopady, akými sú geologické podmienky daného miesta, blízkosť vodných zdrojov, stromov, hustota porastov alebo úroveň vzdušnej vlhkosti. Čo si teda bude zateplená fasáda od nás vyžadovať?

Aj zateplená fasáda potrebuje ruky

plesneIste si majiteľ domu alebo správca budovy vydýchne, keď remeselníci skončia so zatepľovaním a budova vyzerá ako zo škatuľky. V prvom okamihu dokonca zavládne pocit, že na dlhé, roky sa dá téma fasády celkom vypustiť z hlavy. Nakoniec, čo by sa dalo robiť s krásne čistými, farebnými, a takmer chrumkavými stenami spokojného domu? Len sa tešiť a naplno si užívať príval novozískaného tepla v interiéri a krásy zvonka.

Napriek všetkým laickým predpokladom nám odborníci potvrdia, že pravidelná údržba fasády je technologickou nevyhnutnosťou. V zásade sú teda potrebné kroky, ktoré sa dajú odstupňovať počtom plynúcich rokov, počas ktorých je stavba pravidelne užívaná.

Každý rok by sa mala uskutočniť odborná kontrola klampiarskych prvkov a stykov v nadväzujúcich konštrukciách stavby. Zároveň sa musí zaistiť funkčnosť takýchto miest a dôsledne tak zabrániť vnikaniu vody do zatepľovacej konštrukcie.

V období vymedzenom intervalom od 3 do 5 rokov sa treba pripraviť na bežné čistenie fasády a obnovenie jej biotickej ochrany, teda chrániť ju proti hubám, riasam a plesniam. Kľúčom pre tento typ práce je druh fasády, resp. rozsah a stupeň znečistenia fasády. No, a zhruba raz za 10 až 15 rokov sa vyplatí všetky steny objektu natrieť špeciálnou fasádnou farbou.

Aké treba zvoliť postupy

plesneVäčšina čistenia omietok a fasád je v jadre bežnou údržbou plochy. Hlavným cieľom je odstrániť mechanické nečistoty, ktoré sa s plynúcim časom zachytili na ploche. Používa sa obyčajný zmeták s násadou, kartáč alebo výkonnejší vysávač so zmetákovým nádstavcom. Netreba zabúdať, že tento proces je len prostým zbavením plochy od hrubej špiny a nemôžeme tak hovoriť o hĺbkovom čistení, ale len o čistení za sucha.

Akonáhle sa však rozhodneme pre čistenie omietok za mokra, potrebujeme vedieť niekoľko dôležitých faktov. Tento spôsob má za cieľ zbaviť fasádu pevnejšie uchytených častíc. Čistenie musí byť zároveň šetrné a opatrné z viacerých dôvodov. Nechceme však nečistoty rozmazať, plochu poškrabať alebo inak poškodiť. Používame preto len čistú vodu, maximálne s pridaním bežného saponátu. Steny čistíme pomocou tlakového prístroja, bez rotačnej trysky a využívame iba nízky tlak, maximálne 50 barov. Voda by mala mať teplotu najviac 35 stupňov.

Typ a systém čistiaceho prístroja si musíme vyberať naozaj starostlivo, vždy sa však oplatí poradiť s odborníkom. Kľúčovou podmienkou je skutočnosť, aby sa voda z čistenia nedostala rovno pod omietku systému. Zvláštny pozor si treba dať na miesta, kde sú na seba napojené jednotlivé nadväzujúce konštrukcie stavby. Na mysli máme klampiarske oplechovanie, dvere alebo okná.

Čistenie fasádnych omietok pomocou abrazívnych prostriedkov, kyselín alebo hydroxidov odborníci zásadne neodporúčajú. A aká má byť ochrana pred biologickým napadnutím? Vypláca sa využiť tzv. funkčnú ochranu, teda aplikovať špeciálne nátery proti hubám alebo riasam. Vždy však bude záležať na konkrétnych miestnych podmienkach, teda dlhodobom priebehu počasia, blízkosti lesa, vody, orientácii, rozmeroch a členitosti danej budovy a pod.

Občas to celkom nevyjde

Bohužiaľ, všetky dobré rady niekedy zlyhajú a pravidelné čistenie fasády neprinesie svoje ovocie. Náhle sa na stene objavia tmavé fľaky a s nimi nepríjemné plesne. Vzhľad takejto fasády nikoho neteší, no oveľa horšie je, že plesne začnú narúšať samotnú konštrukciu fasády a ich dopad na ľudské zdravie je viac ako negatívny. Je treba okmažite zasiahnuť a steny vyčistiť. A treba tiež vedieť, že vyššie uvedené činnosti nám už stačiť nebudú. V tejto chvíli totiž nastal čas pre odbornú pomoc.

Naša spoločnosť A SERVIS LIPKA, patrí v oblasti likvidácie plesní a ochrany stavieb medzi skutočných a oceňovaných odborníkov. Na trhu sa pohybujeme viac ako 20 rokov a máme dobré meno po celej strednej Európe. Vieme pomôcť majiteľom staršieho panelového domu, ale aj veľkej prosperujúcej firme. Pracujeme presne, rýchlo a účinne. Jedným slovom – pre nášho zákazníka.

Postupy nemeníme, lebo fungujú

plesneZnie to staromilecky, ale my vieme svoje. Pracovné postupy, ktoré si naša firma za roky osvojila, fungovali a fungujú vždy spoľahlivo. Takže ich v skratke predstavíme.

Začíname vodou a tlakovým čističom. Akonáhle sú plesne z fasády preč a stena vyschla, nanesieme dezinfekčný náter Sanatop. Do 24 hodín spoľahlivo zničí všetky plesne a mikroorganizmy. V prípade, že chce klient fasádu farebne zjednotiť, radi ju vymaľujeme.

Po tomto kroku príde k slovu protiplesňový náter LSG. Reguluje toky vlhkosti medzi fasádou a okolím. Vlhkosť zo stien môže voľne unikať, ale vlhkosť z okolia do fasády neprenikne. LSG, inak priemyselný polymér, navyše bráni napadnutiu budovy novými plesňami a hubami. Naša spoločnosť vám rada zaručí funkčnosť a účinky LSG v trvaní od 4 do 6 rokov.

Firma A SERVIS LIPKA si v oblasti ochrany budov a likvidácie plesní získala trvalé medzinárodné renomé, ktoré dokazuje každému svojmu zákazníkovi. Bude nám potešením, ak sa medzi nich zaradíte aj vy.